fbpx

Tüp Bebek Tedavisi Sık Sorulan Sorular

Tüp Bebek Tedavisi hakkında sizlerden gelen soruları yanıtlıyorum.

Eğer sizin de aklınıza takılan sorular varsa sayfanın alt kısmında bulunan formu doldurarak sorularınızı bana iletebilirsiniz.

Tüp bebekte tedaviye başlarken adet düzensizliğinin bir etkisi var mıdır?
Tüp bebek tutmazsa ne zaman sonra adet olunur?
Translokasyon ile ilgili bir çalışma yapılıyor mu? Normal yolla çocuk sahibi olması sıkıntılı mıdır?
Biz iki defa tüp bebek denemesi geçirdik ama başarısız oldu. Ağustos gibi üçüncü denemeyi yapacağız. Tedavi boyunca bende sebebi belirsiz bir baş ağrısı vardı. Psikolojik olduğunu söylediler. Bu, tedaviyi olumsuz etkiler mi?
Merhaba, 35 yaşındayım. Eşimle korunmasız ilişki denememize rağmen hamile kalamıyorsam tüp bebek denemeli miyim?
Tüp bebek yapmayı düşünüyoruz. Yumurtalarımın aktif olduğu yapılan muayenelerde gözlemlendi ancak tüplerimde tıkanıklık mevcut. Bu durum tedaviyi nasıl etkiler?
Tüp bebekte yumurta toplama aşamasında E2 kaç olmalıdır?
46 yaşında tüp bebek tedavisi için geç kalınmış olur muyum?
Tüp bebek denemesinde yumurta toplanıyor fakat transfer yapamıyorlar. Bunun sebebi nedir acaba?
44 yaşındayım, tüp bebek denemek için geç mi kaldım?
Bana yumurtalık tembelliği teşhisi konmuştu. Eşimde de ileri hızlı spermlerin yüzdesi düşük. Tüp bebek deneyebilir miyiz?
Genetikli tüp bebek nedir?
Kısırlık tedavisinde yaş önemli midir? Yaş tedaviyi etkiler mi?
Tüp bebekte tedaviye başlarken adet düzensizliğinin bir etkisi var mıdır?

Tüp bebekte adet düzensizliği problemleriyle hastalar bize gelebiliyor En çok gördüğümüz adet düzensizliği sebeplerinden biri polikistik over. Bunun tüp bebek tedavisine olumsuz bir etkisi olmaz.

Bazı hastalarda da azalmış yumurta rezervi vardır. Onlarda da tüp bebeğe gelmeden önce adet düzensizlikleri yaşanıyor olabilir. Azalmış yumurta rezervi problemi nedeniyle siz tüp bebeğe başlıyorsanız, yumurta sayısı da az geleceği için, tedavide başarı bir miktar azalabilir.

Tüp bebek tutmazsa ne zaman sonra adet olunur?

Tüp bebekle ilgili gebelik testi olana kadar doktorunuz size mutlaka bir takım ilaçlar verecektir. Bunların bir kısmı vajinal uygulama oluyor. Bu ilaçların etkisi nedeniyle gebelik sonucunuzu öğrenene kadar zaten adet görmüyorsunuz. Negatif bir sonuç alınır ve gebe kalamadı iseniz ilaçları bıraktıktan  bir haftayla on gün içinde mutlaka adet görürsünüz. Görmemek gibi bir şey mümkün değil.

Translokasyon ile ilgili bir çalışma yapılıyor mu? Normal yolla çocuk sahibi olması sıkıntılı mıdır?

Şimdi translokasyon kişinin bir genetik problemi aslında, fark etmediği bir genetik problemi taşıyor olması. Genetik testlerde translokasyon taşıyıcılığı tespit edildiğinde, kişi gebe kalmaz değil. Gebe kalabilir ama eğer erkekse, eşinde sürekli tekrarlayan düşükler olabilir. Bayansa yine gebeliğin de tekrarlayan düşükler yaşayabilir.

Bunun tedavisi var mı, var. Translokasyonu taşımayan embriyoları seçerek tüp bebek tedavisi yöntemiyle gebeliğinizi sağlayabiliyoruz. Böylece tekrarlayan düşüklerden kaçınmanızı sağlayabiliyoruz.

Biz iki defa tüp bebek denemesi geçirdik ama başarısız oldu. Ağustos gibi üçüncü denemeyi yapacağız. Tedavi boyunca bende sebebi belirsiz bir baş ağrısı vardı. Psikolojik olduğunu söylediler. Bu, tedaviyi olumsuz etkiler mi?

Tüp bebek tedavisine başladığınız zaman, belli bir beklentiniz var. Psikolojik olarak etkilenmeniz zaten çok normal. Çünkü gebelik istemi var ama tedavinin sonunda pozitif bir sonuç duyup duymayacağınızı bilmiyorsunuz. Onun için psikolojik gerilim yaşanıyor, çiftlerde de yaşanıyor ama hanımlarda biraz daha fazla yaşanıyor. Çünkü esas bebek isteğini daha yoğun yaşayan kişi kadın.

Bu dönemde psikolojik şeylere biz manevi destek vermeye çalışıyoruz. Baş ağrısı bunların bir semptomu olabilir, bunlardan bir tanesi olabilir ama %100 ona bağlamak da çok mümkün değil.

Altta yatan başka problemler var mı?

Çünkü kullandığınız ilaçlar, biraz hormon dengenizi de değiştiriyor. Hormon dengesinin değişmesiyle beraber biraz vücutta su tutulma da oluyor. Bunlara bağlı baş ağrısı mı yaşanıyor, başka nedenler mi var.

Yeni bir tedaviden önce en azından bir nöroloji uzmanıyla görüşmek lazım. Tekrar aynı şey yaşanırsa, yine mutsuz olacağınız için, bunu çözümledikten sonra yeni bir tedaviye geçmek sizi de daha mutlu edecektir.

Merhaba, 35 yaşındayım. Eşimle korunmasız ilişki denememize rağmen hamile kalamıyorsam tüp bebek denemeli miyim?

35 yaş bir sınır. Kadının gebelik potansiyelini yakalayabilmesi için yaş sınırı aslında 35. Ama 40’lı yaşlara kadar bu şansı yakalayabiliyoruz. Bebek isteği olduğunda eğer bir kadın 35 yaşın altındaysa bir yıla kadar beklenmesi öneriliyor ve sonra testlere geçiliyor. Eğer siz 35 yaş ve üzerindeyseniz, 6 ay içinde gebe kalamıyorsanız o zaman testlere başlamak lazım.

Ama bu testlere başlama yani ‘size nasıl bebek verebiliriz?’ in cevabını vermek için yaptığımız testler. Direkt hemen tüp bebek tedavisi yapalım denmez.

Eğer yaş kriteri alınarak direkt tüp bebeğe gidelim denilecekse o yaş 40 yaş ve üstü.

Tüp bebek yapmayı düşünüyoruz. Yumurtalarımın aktif olduğu yapılan muayenelerde gözlemlendi ancak tüplerimde tıkanıklık mevcut. Bu durum tedaviyi nasıl etkiler?

Eğer yumurtalıklarınız iyiyse, tüplerle ilgili problem varsa zaten bunun tek bir çözümü var; o da tüp bebek tedavisi. Tüpleri tıkalı olan vakalarda başka şekilde bir gebelik elde edemiyoruz.

Tüplerin açılmasıyla ilgili uygulanan cerrahi yöntemler var. 35 yaş altı kadınlarda bazen yapılabiliyor. Tüplerdeki tıkanıklıklar açılarak laparoskopik yöntemle gebelik sağlanma yoluna gidilebilir.

Ama tüp bebek tedavisi planlandı ve sizin tüpleriniz tıkalıysa bir sıkıntı yaşamazsınız. Burada sadece ayrıcalıklı bir durum var. Hidrosalpenks dediğimiz, tüplerin içini sıvıyla dolması durumu var. Bu durumda o sıvı rahim içine doğru geri akış söz konusu olursa bebeğin tutunmasına engel olabiliyor.

Tüpteki tıkanıklığa, hidrosalpenks eşlik ediyorsa, öncesinde yine laparaskopi yapmak gerekir. Çünkü bu tüp bebek başarısızlığını kesinlikle arttıran bir durumdur. Ama öyle bir durum yoksa, sadece tüpler tıkalıysa, hidrosalpenks yoksa, olumsuz hiçbir etkilenme olmayacaktır.

Tüp bebekte yumurta toplama aşamasında E2 kaç olmalıdır?

Her bir büyüyen folikülden, her bir yumurtadan salınan hormon, östrojen yani E2. Östrojen düzeyinin bir alt sınırı, bir de üst sınırı var. Bu tedavinin optimal olması açısından, sınır değerler var. Az yumurta cevabı veren kadınlarda E2’nin düşük olması beklenen bir durumdur. E2 500 ve altında olan vakalarda, düşük over rezervi olduğu söylenebilir. Daha çok problem olan yüksek E2. Ne kadar çok yumurta olursa östrojen düzeyi de o kadar yüksek oluyor. Östrojen düzeyi çok yükseldiği zaman birçok ciddi komplikasyonla karşı karşıya kalınabilir. Ovaryan hiperstimulasyon sendromu gibi. Yüksek E2 yani E2’nin 3000-4000’lerin üzerinde olduğu vakalarda, alınan yumurta sayısının 15’in üzerinde ise ovaryan hiperstimulasyon riski var. Bu sendrom geliştiğinde yumurta toplam işleminden sonra karın boşluklarında vücut farklı boşluklarında sıvı birikimi oluyor. Vücuttaki sıvı elektrolit dengesi bozuluyor. Kişinin karaciğer enzimleri, karaciğer hasarı bile oluşabiliyor. Ve bu sıvı dengesini geriye döndürüp, hastayı tedavi etmek mümkün. Ama bu problem hiç yaşanmasın istiyoruz.

Eğer 20 yumurtayla sizin E2 düzeyiniz 4000’in üzerine çıktıysa, sizin embriyo transferinizi ertelemek lazım. Yüksek E2 olan hastalarda Ovaryan hiperstimulasyon sendromunundan kaçınmak için yumurta çatlatma iğneniz değiştirilebilir. Normalde kullandığımız HCG iğnesi yerine overian hiperstimuslasyondan kaçınmak için yüksek E2’si olan fazla folikül olan kadınlarda, biz normal çatlatma iğnesi yerine analog tedavisi kullanıyoruz. Ovaryan hiperstimulasyon sendromunu riskini binde birin altına indiriyoruz. Eğer size bu yapılmadıysa sonrasında yumurta toplama bittikten sonra overian hiperstimuslasyon riskiniz başlıyor ve ilk 1 hafta 10 gün içinde gerçekleşebilir. O dönemde de bunu önlemeye yönelik bir takım ilaçlar kullanılabilir. Ve bundan kaçınılmaya çalışılabilir ama çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra bu gerçekleşecekse ilk 10-15 günde olur. Bunlar mutlaka sizinle görüşülecektir.Yüksek E2 tespit edilip 15’ten fazla yumurta alındı ise, bu sefer rahim iç duvarının tutunma penceresi değişebiliyor, gecikebiliyor. Erken dönemde endometriumda değişiklikler oluyor. O zaman da transferi ertelemek gerekiyor. Embriyoları dondurup bir sonraki transferi bir sonraki siklusta yapmak gebelik şansınızı arttırıyor.

46 yaşında tüp bebek tedavisi için geç kalınmış olur muyum?

Kesinlikle, gebe kalma olasılığınız çok düşük. 45 yaşında canlı doğum şansınız %1’lerde 2’lerde. Bu yaş grubunda yumurtanın sayısı çok azalıyor, ve yumurtanın kalitesi bozuluyor. Çünkü siz hangi yaşta gebe kalmaya çalışırsanız, yumurtalıklarınızda bekleyen yumurta havuzu da sizinle beraber o yaşa kadar beklemiş durumda. 46 yaşta yumurtanın spermle döllenme sırasında, kromozomal problemler oluyor. Bölünmede sayısal sıkıntılar oluyor. Anöploidi dediğimiz kromozom sayı bozukluklarıyla gelen embriyolar oluşuyor. Bu nedenle gebe kalmak zor ya da gebelikte de düşükler fazla. Sizin yaş grubunda düşük oranınız %70’lere varıyor.

Tüp bebek denemesinde yumurta toplanıyor fakat transfer yapamıyorlar. Bunun sebebi nedir acaba?

Tüp bebek tedavisi sırasında yumurta toplandıktan sonra alınan yumurtanın sayısı fazla olduğunda transfer iptal edilebilir. Ek olarak, tüp bebek tedavisi yumurta gelişimi sırasında bakılan hormon değerleri istenen ölçüde olmadığında transferiniz ertelenebilir. Yumurta gelişimi sırasında, kanda östrojen ve progesteron düzeyi bakılıyor. Eğer progesteron düzeyiniz yüksek çıkıyorsa, özellikle 1,5’un üzerine çıkıyorsa, biz işlemden sonra rahmin tutunma penceresi değişeceği için, embriyoları dondurmayı tercih ediyoruz.

Eğer progesteron düzeyinizin iyi gittiğini varsayalım, yumurtaların gelişim aşamasının sonuna gelindi, yumurta toplandı. Yumurta toplandığı gün gelen yumurta sayısı, 15’in üzerindeyse, kandaki östrojen düzeyiniz çok yüksekse, yine rahmin tutunma penceresinde değişiklikler olabiliyor. Transfer iptal edilir. Ayrıca Ovaryan hiperstimülasyon dediğimiz aşırı uyarılmayla ilgili bir komplikasyon gelişebiliyor, bu durumda mutlaka embriyoları dondurma yoluna gidebiliyoruz. Bu durumlarda  tüm oluşan embriyoları dondurma gibi bir yönteme gidebiliyoruz. Transferin iptali her hastada mutlak yaptığımız bir uygulama değil ama sonucumuzu iyileştirmek amacıyla seçilmiş hasta gruplarında bunu uygulayabiliyoruz.

44 yaşındayım, tüp bebek denemek için geç mi kaldım?

44 yaş geç, lütfen 40 yaşı geçmeyin. 44 yaş oldukça geç bir yaş. En son tüp bebek için 41-42’lerde %20’ler civarında gebelik şansı oluyor. 43-44 yaşlarında şans %1 ile 5 civarında. 45 yaşta %1’in altına düşüyor. Tabiki denenebilir ama şansınız genç hanımlar gibi değil. Mutlaka deneyecekseniz biran önce başlayın ama düşük şansı olduğunu bilerek başlayın.

Bana yumurtalık tembelliği teşhisi konmuştu. Eşimde de ileri hızlı spermlerin yüzdesi düşük. Tüp bebek deneyebilir miyiz?

Yumurta tembelliği olarak ifade ettiğiniz yumurtlamanın olmaması. Tembellik diye ifade ediyor ama adet gecikmeleri, yumurtlama olmamasıyla ilgili olabileceği için, kadının yumurta rezervinin azalmasıyla ilgili de olabiliyor. Bazen karıştırılıyor çünkü. İlk önce yumurta rezerv testleri yapılması gerekli. Eğer yumurta rezervi iyiyse ve  adet gecikmesi yaşanıyorsa, o zaman yumurtlamama problemi var.

Bu hastamızda, erkekte de sperm sayısında da problemler varmış. Hem erkek hem de kadın faktörü düşünüldüğünde bu çifte tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır. Yumurta rezervi az olan vakalarda da yine adet gecikmeleri olabilir. Bu durumda da tüp bebek tedavisine mutlaka başlamak lazım. Yumurta rezervinize baktırın, size göre tedavi planı yapmak gerekli.

Genetikli tüp bebek nedir?

Şimdi aslında genetik deyince tek bir işlemden bahsetmemek gerekiyor. Embriyo genetiğiyle ilgili olarak, en sıklıkla yapılan uygulama kromozom sayı bozukluklarıyla ilgili taramalardır. Tüp bebekte gebelik yakalayamayan hastalara, kromozom sayı bozukluklarıyla ilgili hastalık grubunu tarıyoruz. Bunların adı genel adı anöploidi.

Tüp bebek %100 gebelik sağlayan bir tedavi yöntemi değildir. En iyi hasta grubunda bile tüp bebek tedavisi maksimum %60 civarında gebelik sağladığımız bir yöntemdir. Her şey yolundaysa, rahim iç tabakası çok iyi, yumurtalar çok iyi, sperm çok iyi, oluşturduğumuz embriyo mükemmel ama gebelik %100 değil. O zaman aklımıza acaba embriyonun genetiğinde bir problem var mı diye bir soru geliyor. Bu şartlarda emriyolarda kromozomal bozukluk taraması yapılabilir. En sıklıkla uygulanan embriyo genetiği bu. Bu kromozom sayı bozukluğuyla giden hastalıklar, genellikle rahime tutunmuyor, tutunursa da düşükle kaybedilebiliyor. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı veya kadın yaşı 40 yaş üstünde genetik tarama yapmak daha uygun bir yaklaşımdır.

Onun dışında bebeği olmayan hastaların çok sınırlı bir grubunda, genetik hastalık taşıyıcılığı veya translokasyonlar var. Hanımlar bu hastalıkları taşıdığını bilmiyorlar. Ailede hiç böyle bir bebek dünyaya gelmemiş. Ama ilk doğum yaptıklarında, doğum sonrasında, bebeklerinde belli hastalıklar var. Bu çiftlerde sağlıklı çocuk sahibi olabilsin diye genetik tanısını koyabildiğimiz hastalıklarda embriyoların içinden o hastalığı taşımayan, sağlam olanları bularak transfer yapıp çiftin sağlam bebek sahibi olmalarını sağlayabiliyoruz.

Bir grup hastada da translokasyon dediğimiz kromozomların yer değiştirmesi olarak anlatabileceğimiz ve tekrarlayan düşüklere neden olabilecek genetik problemler olabiliyor.  Translokasyon hastalarında, translokasyon taşımayan bebeği bularak düşükleri önleyip sağlam çocuk sahibi olmanızı sağlayabiliyoruz. Embriyo gelişim aşamalarında farklı genetik uygulamalar var. Üçüncü gün aşamasında genetik uygulamalar eski bir yöntem. Günümüzde beşinci günde genetik için embryo biopsisi yapıyoruz.

Kısırlık tedavisinde yaş önemli midir? Yaş tedaviyi etkiler mi?

Kısırlık tedavilerinde kadının yaşı çok önemli. Çünkü biz kadınlar doğduğumuzdan itibaren bir yumurta havuzuna sahibiz ve ömrümüz boyunca bu havuzu kullanarak devam ediyoruz.

Ömrümüz boyunca yaklaşık 500 kez yumurtluyoruz ama yumurta bittiğinde bunun adı menopoz oluyor. Menopoz yaşı Türkiye’de 48-49. Yumurtalığın iki fonksiyonu var, biri yumurta yapıyor, ikincisi de hormon yapıyor.

Hormon üretme ve adet görme sikluslar daha uzun yaşlara kadar devam etse bile gebelik yakalayabilmek için kritik 35’le 36, 37’li yaşlar. Ondan sonra yumurta havuzu iyice daralmış oluyor. Onun için yaş mutlaka önemli.

Hele tüp bebekte başarıda çok çok önemli. Çünkü sadece yumurta sayısı değil kalitesi de yaşla beraber bozulacağı için 35 yaş sonrası başarı biraz azalmaya başlıyor.

40’lı yaşlardan sonra oldukça azalıyor. 45’li yaşlarda neredeyse %1’in altına düşüyor.

Eğer tüp bebek tedavisi görecekseniz bunu genç yaşta yapmak mutlaka avantaj olur. Lütfen geç kalmayın.

Aklınıza takılan soruları formu doldurarak bana iletebilirsiniz.

Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Fill out this field
16 - 4 = ?
Enter the equation result to proceed
Menü