Hakkımda

Gamze Sinem Çağlar Hakkımda Sayfası

Prof. Dr. Gamze Sinem

 • İlk, orta ve lise eğitimimi TED Ankara Koleji’nde tamamladım ve 1992 yılında mezun oldum.
 • 1992 yılında girdiğim Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1998 yılında mezun oldum.
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlık eğitimimi 1998-2003 yılları arasında Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesi’nde tamamladım.
 • 2004 yılında Uzman Doktor ve Başasistan olarak Etlik Doğumevi Kadın Hastalıkları Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevime başladım.
 • 2005 yılında Almanya Schleswig – Holstein Üniversitesi Lübeck Kampüsü’nde Kadın hastalıkları ve Doğum A.B.D’da IVF Laboratuarında Research Fellow olarak çalıştım ve tüp bebek eğitimi aldım.
 • 2005 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından “Üremeye Yardımcı Teknikler Diploması” ile tüp bebek eğitimimi tamamladım.
 • 2006-2008 yılları arasında Özel Tüp Bebek Merkezi’nde uzman doktor olarak çalıştım.
 • 2008 yılında Ufuk Universitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda göreve başladım.
 • 2011 yılında Yardımcı Doçentliğe atandım.
 • 2012 yılında Doçentlik ünvanını aldım.
 • 2015-2016 yılında Valencian İnfetilite Enstitüsünde ‘Biotechnology of Human Assisted Reproduction and Embryology (Yardımcı Üreme Teknikleri ve Embriyoloji)’ konusunda master programını başarı ile tamamladım.
 • 2017 yılında Avrupa Endoskopi Derneği tarafından yapılan değerlendirmede ‘Minimal İnvaziv Jinekolojik Cerrahi’ diplomasını aldım.
 • 2017 yılında Profesör ünvanını aldım.
 • 2019 yılında Avrupa Endoskopik Cerrahi Akademisinde Jinekolojik endoskopik cerrahi eğitimi ve değerlendirmesi (GESEA) programında eğitici (mentor) oldum.

İyi derecede İngilizce ve Almanca bilmekteyim. Yüzün üstünde yurtdışı ve yurtiçi makale, kitap bölümleri ve çevirileri, kitap editörlüğü ile bilimsel çalışmalarıma devam etmekteyim.

İki çocuk annesiyim. Fırsat bulduğumda paramedikal kitap okumayı seviyorum. Bisiklet ile doğa gezileri ve yüzmeyi seviyorum. Farklı kültürleri tanımak için yurtdışı gezileri ilgimi çekiyor.

Laparoskopi Diploma

Dünya Laparoskopi Hastanesi (World Laparoscopy Hospital) endoskopik (laparoskopik) cerrahide en eski ve oldukça popüler eğitim merkezlerinden biridir. Eğitimler Dubai ve Yeni-Delhi de verilmektedir. Eğitim veren Dr. RK Mishra laparoskopik eğitimini Strasburg Üniversitesi Fransa’dan almış ve master derecesini Dundee üniversitesi İngiltere’de tamamlamıştır.

Tüm dünyadan farklı cerrahi branşlardan gelen doktorlara laparoskopi cerrrahide bir eğitim programı verilmektedir. Laparoskopik cerrahinin temelleri, farklı uygulama şekilleri, cerrahi düğüm teknikleri ve ileri düzey laparoskopik cerrrahi ile ilgili pratik ve teorik eğitimlerden oluşmaktadır. Bu eğitimi tamamlayan adaylardan sınavda başarılı olanlara belge verilmektedir. Ben fellowship programını 2010 yılında tamamladım ve ilgili sınavı geçerek belgemi almaya hak kazandım.

Tüp Bebek Diploma

Lübeck Üniversitesi Almanya’nın kuzeyinde bir araştırma merkezi olup, tıp ve fen bilimleri ağırlıklıdır. Tıp alanında, Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki tüm üniversiteler içinde, 2006, 2009 ve 2016 yıllarında CHE değerlendirmesinde bir numara seçilmiştir. Ben, Tüp Bebek konusunda Avrupa’da ve Almanya’da öncü olan Lübeck Ünİversitesi IVF laboratuarında 2004-2005 yılları arasında çalıştım.

Lübeck Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi  tüp bebek işlemlerinin yumurta gelişimi aşamasında Dünya literatüründe Antagonist ilaçlarının günlük kullanımı ile ilgili çalışmalarından dolayı ‘Lübeck Protokolü’ ile tanınmaktadır. Bu üniversitede bulunduğum süre zarfında Prof. Diedrich ve Prof. Al-Hasanii önderliğinde ‘Sperm DNA kırıkları’ konusunda araştırma yaptım. Ek olarak, hem embriyoloji laboratuarı hemde IVF’de hasta takip ve tedavisini takip ederken, bu profesyonel ekip önderliğinde uluslararası dergilerde yayınlar yaptım.

Ese Gesea Diploma

Avrupa Jinekolojik Cerrahi Akademisinin (European Society of Gynecologic Endoscopy, ESGE) Fransa’da kurulan Cerrahi Araştırma ve Eğitim Merkezi (IRCAD) ile ortak başlattığı jinekolojik endoskopik (laparoskopik) cerrahi eğitim programı çok aşamalıdır. Bu eğitim programı içinde her bölümde teorik eğitimler sonrası cerrahi pratikler ve sınavlar mevcuttur. Avrupa ülkelerinde jinekolojik cerrahide uygulama lisansı olarak tanıtılan bu programda eğitim ve sınavları başarı ile tamamlayan cerrahlara sertifika verilmektedir.

Son aşamada ise sertifikası olan jinekologlara yaptıkları ameliyatların belli bir sayısıya ulaştığında bunu belgelerler ise Avrupa Jinekolojik Cerrahi Akademisi Diploması verilmektedir. Ben bu programını tüm aşamalarını tamamlayarak önce Avrupa Jinekolojik Cerrahi Akademisi sertifikasını, daha sonra ise yaptığım ameliyat sayılarını bildirerek Avrupa Jinekolojik Cerrahi Akademisi Diplomasını 2017 yılında almış bulunmaktayım.

IVI Valencia Kısırlık

IVI İspanya’da kurulmuş olup, 27 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren tüp bebek ve kısırlık ile ilgili araştırma ve tüp bebek merkezlerinden oluşmaktadır. Bugüne kadar 160,000 bebek bu merkezlerin tedavileri ile dünyaya gelmiştir. Şu anda IVI tüp bebek grubu dünyanın en büyük Tüp Bebek Merkezleri zincirine sahiptir. Tüp bebek konusunda araştırmalar ile lider olan bu grup embryoloji laboratuarlarında kullanılan Embryoscope cihazını da geliştirmiştir. Ek olarak, rahimin tutunma penceresini tesbit ederek tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında  başarıyı sağlayan ERA testi de bu merkez tarafından geliştirilmiştir.

Bu kuruluşun eğitim faaliyetleri arasında Valencia Infertilite Enstitüsü tarafından verilen master programı hem klinisyen hemde embrologlar tarafından tamamlanabilmektedir. Ben 2015-2016 yıllarında Yardımcı Üreme Teknikleri (Tüp Bebek) Bioteknolojileri ve Embryoloji konusunda master programını tamamlayarak, yapılan sınavlar ve tez yazımı sonrası master derecesi almaya hak kazandım. Tez olarak Erkek infertilitesinde Semende HPV enfeksiyonunun kısırlığa ve tüp bebek tedavilerine etkisini  özetleyen yazımız Prof. Garrido ile beraber uluslararası bir dergide basıldı.