fbpx

Çikolata Kisti (Endometriozis) Sık Sorulan Sorular

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis hakkında sizlerden gelen soruları yanıtlıyorum.

Aklınıza takılan soruları sayfanın alt kısmında bulunan formu doldurarak bana iletebilirsiniz.

Merhaba, 27 yaşında bekarım. Adet düzensizliğiyle gittiğim doktorda, çikolata kistim olduğunu öğrendim. Doktorum ameliyat öneriyor, ameliyat olmak istemiyorum. Siz ne önerirsiniz?
Endometriozis ağrıları en çok hangi dönemlerde olur? Teşhis için ne yapılabilir?
Merhaba, 27 yaşında bekarım. Adet düzensizliğiyle gittiğim doktorda, çikolata kistim olduğunu öğrendim. Doktorum ameliyat öneriyor, ameliyat olmak istemiyorum. Siz ne önerirsiniz?

27 yaşında bekar bir hastada, çikolata kisti aslında üzücü bir durum. Çikolata kistinin varlığını tespit ettikten sonra ikinci yapılması gereken şey kişinin bekar olduğunu ve henüz hayatında hani biri olmadığını, evlilik planı yapamadığı için yumurta rezervi değerlendirmesi lazım.

Eğer endometriozisle beraber o anda tespit edilen bir azalmış yumurta rezervi söz konusuysa hemen yumurtaların dondurulması ve kişiler ileride bebek isteğini yerine getirebilmesi için bir havuz oluşturulması mantıklı bir çözüm. Cerrahiden önce bunu planlamak lazım.

Cerrahi endikasyonu var mı yani cerrahi yapılması gerekli mi böyle bir hastada diye sorarsınız eğer; yumurta rezervi iyi olan bir kadında eğer kist çok büyükse, çok şiddetli ağrı yapıyorsa, kistte kötü huylu hastalık şüphesi varsa, o zaman cerrahi uygulayabiliyoruz.

Endometriozis her vakada eşittir ameliyat demek değildir. İyi seçerek vakayı ameliyata almak lazım. Çünkü biz her ne kadar çok iyi bir cerrahi yöntem uygulasak bile yumurta rezervi hastalarda azalarak devam ediyor. Önce hayattaki ileri döneme yönelik bir plan yapıp kişiyi koruyup ondan sonra cerrahi planıyla devam etmek daha uygun yaklaşım olacaktır.

Endometriozis ağrıları en çok hangi dönemlerde olur? Teşhis için ne yapılabilir?

Endometriozis kronik bir hastalık. Kadının ömrü boyunca taşıdığı bir hastalık ve bu hastalıktan dolayı bazen bayanlar birden fazla kez ameliyat olması gerekebiliyor.

Ameliyatın, cerrahinin gerektiğinde en önemli kriteri zaten ağrının olması. Bazen o derece ağrılar oluyor ki ameliyatla biz sizi bu ağrılardan kurtarmaya çalışıyoruz. Ağrılar genellikle adet dönemlerinde yaşanıyor.

Kadının adet döngülerinde hastaneye gitmesini gerektirecek kadar fazla ağrısı olabilir. Veya sosyal hayatını, normal günlük yaşamını etkileyebiliyor ağrılar.

Onun dışında bazen büyük tuvalete çıkarken, ileri derecede ağrılar yaşayabilir veya ilişki sırasında da çok sıkıntılı anlar yaşanabilir. Böyle durumlar yaşanıyorsa eğer, endometriosis şüphesi vardır ve hastanın bu yönden tetkiki mutlaka gerekir.

Tanısı nasıl konur endometriozisin?

İlk önce bir muayene yapmak lazım, jinekolojik muayene eşliğinde transvajinal ultrason kullanıyoruz, evli olan hanımlar için. Transvajinal ultrasonda bu hastalığın yarattığı çikolata kisti denen kistleri rahatlıkla görebiliyoruz ama karın iç zarındaki lezyonları göremiyoruz. Çünkü bu hastalık, karın içini de kaplayabiliyor. Onu cerrahi olarak yani laparoskopi ile tanısını koyabiliyoruz.

Ama diğer görüntüleme yöntemleri  MR gibi yine endometriosis tanısını mutlaka destekleyici olacaktır. Eğer transvajinal ultrasonda tam emin olunamadıysa, MR istemek uygun bir yaklaşım.

Aklınıza takılan soruları formu doldurarak bana iletebilirsiniz.

Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Fill out this field
17 - 14 = ?
Enter the equation result to proceed
Menü